Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zmiany na StanPolityki.pl i LokalnaPolityka.pl

OGB Pro to pierwsza w Polsce usługa dostępu do unikalnych sondaży, prognoz i analiz politycznych. Zmieniamy się z hobbystycznych serwisów w profesjonalne narzędzie do analizy polityki, tej ogólnopolskiej jak i samorządowej.

Rusza usługa OGB Pro

Od dzisiaj StanPolityki.pl oraz LokalnaPolityka.pl będą funkcjonować na nowych zasadach, jako pierwsza tego typu usługa w Polsce dostępu do unikalnych sondaży, badań, analiz, prognoz. To swego rodzaju Netflix dla badań, dla każdego, kto chce mieć pełną wiedzę o polityce ogólnopolskiej i samorządowej.

Wprowadzamy zmiany – z formy hobbystycznej, która towarzyszyła nam przy naszej podstawowej działalności badawczej, zamieniamy ją w wersje w pełni profesjonalną z unikalnymi treściami nie do uzyskania w żadnym innym miejscu. 

Regularne sondaże parlamentarne, poparcia polityków, badania dotyczące samorządu, cykliczne raporty. Oprócz tego prognozy poparcia na każdym poziomie od prezydentów miast po sejmiki, wybory do sejmu, senatu, europarlamentu i wyborów prezydenckich. W pierwszym miesiącu od startu na OGB Pro znajdzie się więcej danych i analiz niż przez ostatni rok działalności. Tych danych z każdym kolejnym miesiącem będzie jeszcze więcej. Co równie ważne, będziemy przekazywać dokładnie całą wiedzę z badań, jaką posiadamy. To oznacza, możliwość analizy danych na wszystkie sposoby, biorąc pod uwagę płeć, wiek, wielkość miejscowości, poglądy polityczne czy kwestie religijne. 

Długo zastanawialiśmy się, co jest największą bolączką sfery publicznej w Polsce, która nie jest tak mała. Partie polityczne, politycy, samorządowcy, urzędnicy, ministrowie, dziennikarze, stowarzyszenia, fundacje, organizacje międzynarodowe, ambasady i wiele innych – codziennie czerpie wiedzę o polityce z mediów. 

Musimy sobie zadać pytanie czy ta wiedza jest wystarczająca do podejmowania kluczowych, strategicznych decyzji. Czy ukazujące się w mediach badania dają nam realny obraz sceny politycznej, czy wiedza, która tam się znajduje jest wystarczająca. Zbyt wiele “analiz” w debacie publicznej nie zawiera żadnych danych, a jedynie opinie, często niezgodnych z logiką i podstawową wiedzą.  Zdecydowana większość debaty publicznej to publicystyka, wywiady i newsy, ale często niepoparte twardymi danymi. Tych narzędzi analizy nie jest wcale tak mało i w precyzyjny sposób potrafią nam pokazać, jaki jest stan tu i teraz, i co może nas czekać w przyszłości. Taką drogę od opisywania polityki za pomocą ekspertów na każdy temat nazywanych “pundits” do polityki opartej na danych, np. za pomocą serwisów fivethirtyeight.com lub “The Needle” New York Times przeszło już wiele państw. Chcemy być częścią tej transformacji w Polsce i zmienić sposób, w jaki rozmawiamy o polityce. 

Czy nie zastanawiające jest, że najdokładniejszy sondaż przed wyborami prezydenckimi został zlecony i opublikowany przez mały serwis internetowy, a nie dużą telewizję, kluczowe dzienniki, portale czy serwisy informacyjne. Zajęło nam dużo czasu, by udoskonalać i badania, i prognozy, co zaowocowało nagrodami przyznanymi przez UJ za najlepszą prognozę w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, najlepszymi sondażami w miastach w wyborach samorządowych i ostatnio – najlepszym sondażem w wyborach prezydenckich. Edukujemy też za pomocą sprawdzamysondaze.pl, że warto porównywać sondaże z wynikami wyborów i wyciągać na tej podstawie wnioski o ich wiarygodności, i dokładności zamiast w oparciu o swoje przekonania.

Co nas czeka w najbliższych tygodniach?

Regularny Sondaż parlamentarny IBSP, najlepszy sondaż przed wyborami prezydenckimi i drugi najlepszy całego cyklu wyborczego od 2018 roku. Dodatkowo regularny Ranking Poparcia dla Polityków oraz poparcia dla Rządu i Opozycji, który będzie dla nas wskaźnikiem, jaki jest obecny rozkład sił w Polsce. 

W tym miesiącu będziemy mieć dla was też pierwszy sondaż prezydencki z potencjalnymi kandydatami w 2025 roku, badanie dotyczące jak oceniamy wybór prezydenta Bidena, co Polacy sądzą o cięciach wydatków na kwestie socjalne, wojsko, czy popierają ograniczenia dla osób, które nie zdecydują się zaszczepić, czy boją się o pracę, czy chcą wyższych podatków w związku z COVID-19, a także raport specjalny o teoriach spiskowych. W tym czy wierzymy w spisek firm farmaceutycznych i czy 5G szkodzi naszemu zdrowiu

Co dwa tygodnie prognoza parlamentarna z dokładnym podziałem mandatów, prognoza do Senatu, Europarlamentu. 

Nowa odsłona to też badania samorządowe, II edycja Rankingu Zaufania do Prezydentów 10 największych miast, czy Polacy chcą większej samodzielności samorządów w walce z epidemią, czy odczuwają podwyżki w samorządach, czy są zadowoleni ze swoich Prezydentów i Burmistrzów oraz, czy chcą ich wybrać na kolejną kadencję. To także specjalny raport dotyczący badań polityki senioralnej w miastach. regularna prognoza wyborów do sejmików województw oraz sytuacji politycznej w 107 miastach prezydenckich. 

Mamy nadzieję, że ten poziom wiedzy i analiz trafi w gusta wszystkim tym, którzy chcą znać stan polityki w Polsce.

Czytasz ten artykuł w ramach darmowego dostępu. Aby uzyskać więcej treści, analiz, badań i raportów - zarejestruj się i sprawdź 2 tygodniowy okres próbny.

Badania potrzeb mieszkańców w samorządach, sondaże samorządowe realizowane przez IBS
Prognozy wyborów na prezydentów miast oraz do sejmików województw
Raporty specjalne, rankingi miast oraz rankingi prezydentów
Cykliczny newsletter w wersji polskiej i angielskiej oraz indywidualny dostęp do sondaży i prognoz przed ich publikacją
Pełen dostęp do aktualnych i archiwalnych treści analiz LokalnaPolityka.pl
Sesje Q&A dotyczące polityki samorządowej
Zarejestruj się i sprawdź