Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory? – 04.04


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

10 nowych prezydentów miast

To oni pokonają prezydentów miast, ubiegających się o reelekcję! Łatwiej powiedzieć jest, gdzie zmieni się prezydent miasta, trudniej wskazać z kim dokładnie ten prezydent przegra. Poniżej prognozujemy 10 kandydatów, którzy naszym zdaniem pokonają urzędujących prezydentów i wygrają wybory w swoich miastach.

Liczba prezydentów miast, która zmieniła się po wyborach

2006
2010
2014
2018
2024 (prognoza)

» Co ważne dla tej prognozy, w wielu przypadkach prezydentów miast niezwiązanych z partiami politycznymi, będą wymieniać prezydenci związani z KO. Wynika to z faktu, że to KO jest obecnie dominującą siłą w polskich miastach, więc baza poparcia dla takiego kandydata jest duża. Po drugie wyborca KO, który w poprzednich wyborach samorządowych nie należał do najbardziej lojalnych i swobodnie popierał niezależnych kandydatów na prezydenta, teraz jest bardziej zdyscyplinowany, by poprzeć kandydata partii, na którą głosował przed chwilą w wyborach do Sejmu. W skrócie wyborca KO za Tuska jest dużo bardziej lojalny i zdyscyplinowany niż wyborca KO za Schetyny.

Raport - Gdzie zmienią się prezydenci w 2024?

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

W wielu miejscach zmęczenie obecnym włodarzem, będzie miało kluczowe znaczenia, ponieważ wyborcy będą chcieli wybrać nowego prezydenta.

» Zabrze - Naszym zdaniem prezydentem Zabrza, zostanie wybrana w II turze Agnieszka Rupniewska. Dodatkowo istnieje duża szansa, że już w I turze zajmie 1 miejsce, wyprzedzając obecną prezydent - Małgorzatę Mańkę-Szulik.

» Legnica - Prezydentem Legnicy zostanie Maciej Kupaj. Z dużym prawdopodobieństwem pokona on obecnego prezydenta Tadeusza Krzakowskiego w i turze (jednak nie zdobędzie 50% wszystkich głosów), choć zakładamy też taki scenariusz, w którym Tadeusz Krzakowski nie wejdzie do II tury wyborów.

Sprawdź pozostałe miasta, w artykule "10 nowych prezydentów".