10 nowych prezydentów miast
To oni pokonają prezydentów miast, ubiegających się o reelekcję! Łatwiej powiedzieć jest, gdzie zmieni się prezydent miasta, trudniej wskazać z kim dokładnie ten prezydent przegra. Poniżej prognozujemy 10 kandydatów, którzy naszym zdaniem pokonają urzędujących prezydentów i wygrają wybory w swoich miastach.
W naszym raporcie scoring prezydentów miast prognozowaliśmy, że po tych wyborach samorządowych zobaczymy około 40 nowych prezydentów miast (z czego 16 na pewno, ponieważ nie ubiegają się o reelekcję). Teraz zastanawiamy się, czy to nie były to zaniżone prognozy. Obraz z kilkudziesięciu badań, jakie przeprowadziliśmy w ostatnich 3 miesiącach w samorządach, sugeruje nam, że poziom zmęczenia prezydentami miast (w szczególności tymi urzędującymi dwie lub większą liczbę kadencji) jest wyższy, niż kiedykolwiek wcześniej. Wyniki prezydentów miast, będą znacznie niższe niż w 2018 roku, często spadki te będą wynosić nawet kilkadziesiąt punktów procentowych.
Liczba prezydentów miast, która zmieniła się po wyborach
Co ważne dla tej prognozy, w wielu przypadkach prezydentów miast niezwiązanych z partiami politycznymi, będą wymieniać prezydenci związani z KO. Wynika to z faktu, że to KO jest obecnie dominującą siłą w polskich miastach, więc baza poparcia dla takiego kandydata jest duża. Po drugie wyborca KO, który w poprzednich wyborach samorządowych nie należał do najbardziej lojalnych i swobodnie popierał niezależnych kandydatów na prezydenta, teraz jest bardziej zdyscyplinowany, by poprzeć kandydata partii, na którą głosował przed chwilą w wyborach do Sejmu. W skrócie wyborca KO za Tuska jest dużo bardziej lojalny i zdyscyplinowany niż wyborca KO za Schetyny.
W wielu miejscach zmęczenie obecnym włodarzem, będzie miało kluczowe znaczenia, ponieważ wyborcy będą chcieli wybrać nowego prezydenta.
- Zabrze - Naszym zdaniem prezydentem Zabrza, zostanie wybrana w II turze Agnieszka Rupniewska. Dodatkowo istnieje duża szansa, że już w I turze zajmie 1 miejsce, wyprzedzając obecną prezydent - Małgorzatę Mańkę-Szulik.
- Legnica - Prezydentem Legnicy zostanie Maciej Kupaj. Z dużym prawdopodobieństwem pokona on obecnego prezydenta Tadeusza Krzakowskiego w i turze (jednak nie zdobędzie 50% wszystkich głosów), choć zakładamy też taki scenariusz, w którym Tadeusz Krzakowski nie wejdzie do II tury wyborów.
- Bełchatów - Prezydentem Bełchatowa zostanie Arkadiusz Rożniatowski, zastępując na stanowisku, (pewnie dopiero 21 kwietnia) obecną prezydent Mariolę Czechowską.
- Radomsko - Prezydentem Radomska zostanie Łukasz Więcek, pokonując urzędującego niepełne dwie kadencje Jarosława Ferenca. W Radomsku na pewno dojdzie do II tury.
- Koszalin - Prezydentem Koszalina zostanie Tomasz Sobieraj, który pokona w II turze wyborów, obecnego prezydenta Piotra Jedlińskiego. W Koszalinie na zamówienie portalu ekoszalin.pl mieliśmy szansę przeprowadzić dwa badania i wyniki sugerują nam, że Koszalin będzie jednym z tych miast, gdzie dojdzie do zmiany prezydenta.
- Sieradz - Nowym prezydentem Sieradza zostanie Michał Pabich, który wygra II turę wyborów ze sprawującym urząd prezydenta miasta przez 2 kadencje Pawła Osiewałę. Dodatkowo jest spora szansa, że Michał Pabich zajmie w I turze pierwsze miejsce.
- Siemianowice Śląskie - Nowym prezydentem Siemianowic zostanie Anna Zasada-Chorab, pokonując w wyborach Rafała Piecha lidera partii Polska Jest Jedna. Ta prognoza nie jest tą z kategorii oczywistych, ponieważ Piech w 2018 roku uzyskał ponad 83% głosów. Jednak zaangażowanie polityczne prezydenta naszym zdaniem, doprowadzi do zmiany w tym mieście.
- Zawiercie - Nowym prezydentem Zawiercia będzie Anna Nemś, która pokona obecnego prezydenta Łukasza Konarskiego. Zawiercie ma zresztą długą historię prezydentów 1 kadencyjnych, a tradycja ta zostanie podtrzymana również w przypadku tych wyborów.
- Wejherowo - Kolejnym prezydentem Wejherowa będzie Marcin Bulczak, który uzyska w wyborach lepszy niż Krzysztof Hildebrandt. Obecny włodarz miasta jest jednym ze starszych urzędujących obecnie prezydentów miast.
- Zielona Góra - Nowym prezydentem zostanie Marcin Pabierowski, który zastąpi na tym stanowisku Janusza Kubickiego.
Kandydaci w miastach, w których nie damy sobie uciąć ręki, że dojdzie do zmiany włodarza, ale gdzie spodziewamy się niespodzianki, a przynajmniej niespodziewanie zaciętej rywalizacji, to m.in.: Piotr Borys w Lubinie, Tadeusz Szemiot w Gdyni, Paweł Gulewski w Toruniu, Jakub Paduch w Ostrowie Wielkopolskim, Marlena Wężyk-Głowacka w Piotrkowie Trybunalskim.
Warci wspomnienia są też przyszli nowi prezydenci, którzy nie rywalizują z obecnym prezydentem, a mają bardzo duże szanse naszym zdaniem na to, by objąć tę funkcję po obecnych wyborach. Na pewno faworytem w Olsztynie jest Robert Szewczyk.
SZANSE PREZYDENTÓW NA REELEKCJĘ
W Tarnowie naszym zdaniem prezydentem zostanie Jakub Kwaśny. Formalnością wydaje się też wygrana Maciej Gramatyki w Tychach. W Krakowie nadal na 90% wygra Łukasz Gibała.
Zapisujcie i rozliczajcie po wyborach z prognoz i przewidywań 🙂
Łukasz Pawłowski