Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Komu ufają Polacy? – Samorządowy Ranking Zaufania 2024


Po raz pierwszy w tej kadencji, ale już po raz piąty przeprowadzamy Samorządowy Ranking Zaufania do 10 prezydentów największych miast w Polsce. Większym zaufaniem niż przed rokiem zostało obdarzonych aż pięciu włodarzy, w tym największym – Aleksandra Dulkiewicz. Równocześnie po raz kolejny zwiększyła się liczba osób przyznających, że nie kojarzy polityków związanych z samorządem.
Pełny raport dostępny jest dla użytkowników OGB Pro

Polacy kolejny raz największym zaufaniem darzą Prezydenta Warszawy

Już po raz piąty w naszym sondażu ogólnopolskim pytaliśmy, jakie zaufanie mają Polacy do prezydentów największych miast. Tegoroczne badanie, potwierdziło zeszłoroczną tendencję, ponieważ jeszcze mniejszy odsetek badanych zna prezydentów największych polskich miast. Dodatkowo zwiększył się poziom nieufności wobec włodarzy, którą również dało się zauważyć w ostatniej edycji badania. 

Największy odsetek Polaków ufa prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu (34,64%), prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz (29,34%) oraz prezydent Łodzi Hannie Zdanowskiej (21,63%). Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego darzy zaufaniem tylko 2,71% Polaków, co plasuje go na ostatnim miejscu zestawienia. Tym samym podium, jak i ostatnią pozycję zajmują ci sami włodarze, co przed rokiem.

Sondaż został przeprowadzony na początku czerwca 2024 roku co oznacza, że włodarzy uwzględnionych w zestawieniu wybrano w kwietniowym głosowaniu. Większość z nich pełni funkcję już kolejną kadencją, a jedyny debiutant w zestawieniu to Prezydent Krakowa – Aleksander Miszalski.

 

„W najnowszej edycji Samorządowego Rankingu Zaufania sprawdziliśmy, jakim zaufanie oraz rozpoznawalnością cieszą się prezydenci 10 polskich miast zaraz po wyborach. Złą wiadomością dla polityków powinno być zwiększenie się odsetka osób, które ich nie kojarzą, nawet w przypadku Rafała Trzaskowskiego. 13% Polaków deklarowało, że nie wie, kim jest prawdopodobnie przyszły kandydat na Prezydenta Polski, a nie można zapomnieć, że Prezydent Warszawy już raz kandydował na ten urząd. Włodarze miast mają kolejne 5 lat, aby przekonać do siebie Polaków, ale przede wszystkim powinni wykorzystać ten czas, aby zwiększyć swoją rozpoznawalność.”

Zofia Kwiatkowska
Ekspert OGB

 

Aż 8 prezydentów nie jest kojarzonych przez ponad 50% Polaków

Tylko Rafała Trzaskowskiego oraz Aleksandrę Dulkiewicz kojarzy ponad 50% Polaków, a największą rozpoznawalnością cieszy się Prezydent Warszawy (13,08% osób w pytaniu o polityka zaznaczyło odpowiedź “Nie znam”). Prezydenta Krakowa, który w kwietniu rozpoczął swoją pierwszą kadencję, nie kojarzy 66,34% Polaków. Najmniej znanym politykiem w zestawieniu jest Prezydent Bydgoszcz, Rafał Bruski, a nie kojarzy go 86,39% osób. Na pytanie, kim jest prezydent Lublina, Krzysztof Żuk nie potrafiłoby odpowiedzieć 79,98% Polaków, a Prezydenta Szczecina Piotr Krzystek, który został wybrany na piątą kadencję nie zna ok. 84% Polaków. 



Kto cieszy się najmniejszym zaufaniem Polaków? W tym przypadku zestawienie jest takie samo jak w przypadku poziomu zaufania co oznacza, że tu również wygrałby Rafał Trzaskowski, ponieważ nie ufa mu 36,66% osób. Na drugim miejscu znalazłaby się Aleksandra Dulkiewicz dla której odsetek odpowiedzi “Nie ufam” przekracza 18%. Ostatnie miejsce podium należy do Hanny Zdanowskiej, której nie ufa 13,80% Polaków.

SAMORZĄDOWY RANKING ZAUFANIA

Legenda

Ufam
Jest mi obojętny(a)
Nie ufam
Nie znam


Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z sondażu, aby dowiedzieć się kto ufa, a kto nie ufa prezydentom miast w podziale m.in na płeć, miejsce zamieszkania, poglądy polityczne czy popierane partie polityczne. Pełny raport z badania dostępny jest dla użytkowników OGB Pro.

Dane zawarte w artykule pochodzą z:

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez OGB w dniach 04-07.06.2024 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).