Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kto wygra wybory?


Śledzimy dzień po dniu wybory samorządowe 2024. Kto zostanie nowym prezydentem miasta? Kto ma największe szanse na rządzenie w sejmikach? Czyli wprost – kto wygra wybory samorządowe? Codziennie: sondaże, prognozy, dane i analizy.

27.02 – Najnowszy sondaż prezydencki OGB

W najnowszym badaniu OGB, oprócz pytania o poparcie partii w wyborach parlamentarnych, poparcie ugrupowań w wyborach samorządowych do Sejmików Wojewódzkich, Polacy zostali zapytani również, o to na kogo oddaliby dziś głos w wyborach prezydenckich. W sondażu uwzględniono start kandydatów, którzy najprawdopodobniej w nich wystartują. Dodatkowo większość z nich: Rafał Trzaskowski (KO), Tobiasz Bocheński (PiS) oraz Magdalena Biejat (Nowa Lewica), będą startować w wyborach na prezydenta Warszawy, co oznacza, że sondaż ten może być traktowany jako prognostyk ich poparcia, które mogą otrzymać w wyborach na początku kwietnia. 

Sondaż OGB był drugim najdokładniejszym sondażem przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. oraz najdokładniejszym sondażem przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. według konkursu o Puchar Pytli

Druga tura bez kandydata Prawa i Sprawiedliwości

 

Gdyby Polacy mieli zagłosować na prezydenta na początku 2024 roku, to Rafał Trzaskowski (KO) mógłby liczyć na najwyższe poparcie – 34,59%. Drugie miejsce zająłby Szymon Hołownia, jeden z liderów Trzeciej Drogi, którego w wyborach prezydenckich, obecnie poparłoby 25,71% Polaków. Zaraz za nim, z poparciem 22,85% znalazłby się Tobiasz Bocheński startujący z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Kolejni kandydaci cieszyliby się już o wiele mniejszym poparciem. Na Sławomira Mentzena z Konfederacji w wyborach na prezydenta Polski zagłosowałoby 10,88% Polaków, a w roli Prezydenta RP, kandydatkę Nowej Lewicy, Magdalenę Biejat widziałoby 5,97% wyborców.

ZREALIZUJ SONDAŻ W SWOI MIEŚCIE Z NAGRODZONYM INSTYTUTEM!

analiza przedwyborcza również na Tik Toku!

@ogb_pro

Badanie zrealizowane przez Ogólnopolską Grupę Badawczą
Badanie ogólnopolskie: Poparcie w wyborach prezydenckich 02.2024 r.
(OGB, 12-15.02.2024)
Rafał Trzaskowski (KO) - 34.59%
Szymon Hołownia (Trzecia Droga) - 25.71%
Tobiasz Bocheński (PiS) - 22.85%
Sławomir Mentzen (Konfederacja) - 10.88%
Magdalena Biejat (Nowa Lewica) - 5.97%
Data:
12.02.2024 - 15.02.2024
Źródło:
Ogólnopolska Grupa Badawcza
Technika badawcza:
CATI
Wielkość próby:
1000

 

"Kampania na prezydenta RP już trwa, choć główni konkurenci nie chcą się do tego przyznać. W związku z tym w sondażu zapytaliśmy o najbardziej prawdopodobnych kandydatów głównych obozów politycznych i z minimalną przewagą, nad kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, do 2 tury wszedłby Szymon Hołownia, który zmierzyłby się z Rafałem Trzaskowskim (w badaniu zapytaliśmy też o wynik takiej 2 tury). Na ostudzenie emocji po stronie koalicji 15.10 powinien wpływać fakt, że wśród niezdecydowanych największą grupę stanowią wyborcy PiS, którzy kandydata swojej partii z sondażu po prostu nie znają. Ktokolwiek będzie kandydatem PiS w wyborach, będzie mógł liczyć na zdecydowaną większość głosów wyborców swojej partii. Jeśli do wyborów prezydenckich, Prawo i Sprawiedliwość się nie podzieli na mniej więcej równe byty (co nie udawało się przez ostatnie 20 lat), to kandydat PiS znajdzie się w takiej drugiej turze. Obecnie to Szymon Hołownia musi szukać sposobów, jak zastąpić w tej drugiej turze Rafała Trzaskowskiego."

Łukasz Pawłowski
Prezes OGB
 

 

bądź na bieżąco

» Pełen raport z danymi z sondażu, dostępny jest dla użytkowników OGB Pro na StanPolityki.pl. Można w nim znaleźć informacje, m.in. który polityk dominuje w największych miastach, kto cieszy się najwyższym poparciem wśród młodych wyborców, czy jak wygląda rywalizacja wśród osób z wykształceniem wyższym.

KUP RAPORTY SPECJALNE